Nowoczesny magazyn - wymierne oszczędności dla najemców

W naszym codziennym życiu coraz częściej sięgamy po nowoczesne technologie. Nie dziwi zatem już nikogo fakt, że  wkraczają one również do magazynów.  Wyobraźmy sobie tysiące towarów piętrzące się wśród niezliczonych alejek na regałach niekiedy sięgających sufitu. To dzięki m.in. automatyzacji jesteśmy w stanie zapanować nad tym wszystkim. Technologie pomagają nam bez większego trudu skompletować zamówienie, na czas wysłać je do klienta przy niemal zerowym prawdopodobieństwie pomyłki. Systemy takie jak miniload czy AutoStore są odpowiedzią na postępujące szybko zmiany rynkowe. 7R dla Grupy Hultafors wybudował obiekt, który jako pierwszy w Polsce wykorzystuje właśnie system AutoStore. Jest to platforma do kompletowania zamówień obsługiwana na najwyższym poziomie hali przez roboty, które pracują całą dobę. Ten system zapewnia nie tylko ogromną efektywność, ale i oszczędność energii, tym bardziej że roboty zasilane są energią z paneli fotowoltaicznych.

Dzisiaj nowoczesny magazyn jest ogniwem systemu logistycznego wykorzystywanym zarówno jako punkt dostaw i odbioru, jak i punkt koncentracji lub rozdziału strumieni towarów w systemie logistycznym.
Kolejnym ważnym aspektem przy projektowaniu i budowie jest optymalizacja kosztów działania magazynu. Przy rosnących cenach energii , posłużę się tu przykładem również dewelopera 7R, którego obiekty magazynowo – produkcyjne są wyposażone w oświetlenie LED można zaoszczędzić do 90% energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi żarówkami. Co więcej, zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem DALI – z czujnikami ruchu i schematami aktywności – pozwala efektywnie gospodarować energią. Koszty energii elektrycznej jesteśmy w stanie obniżyć o kolejne 7% dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu świetlików panoramicznych.
Jakże ważną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w obiekcie magazynowym. Wyobraźcie sobie, że dodatkowa warstwa izolacji na dachu i ścianach pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania o 20 proc. Instalując ponadto w obiektach destryfikatory, które są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepłego powietrza z najwyższych do najniższych partii budynku generujemy oszczędności na poziomie blisko 8 proc. Dodatkowe 7 proc. zapewnia uszczelnienie doków.

Przygotowując nowe inwestycje, dbajmy o to, by były one integralną częścią przestrzeni i wpisywały się w szerszy kontekst. Energooszczędność budynków, wytwarzanie czystej energii, zmniejszanie śladu węglowego czy ograniczenie niszczenia zasobów naturalnych i ochronę bioróżnorodności powinny być już standardem.
Wśród nowych rozwiązań stosowane są też wzmocnione konstrukcje dachów przygotowane pod panele fotowoltaiczne. Umieszczone na powierzchni 20 tys. m kw. panele są w stanie wyprodukować nawet do 60 proc. dobowego zapotrzebowania budynku na energię. Nie mniej istotnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni dachowej jest proekologiczna gospodarka wodna budynku. Zielony dach podczas opadów zbiera tysiące litrów wody, która jest przechowywana i wykorzystywana np. do nawadniania zieleni.

Podczas projektowania magazynu coraz większą uwagę powinniśmy zwracać także na ich użytkowników i komfort pracy, np. możemy wspierać proekologiczne zachowania wśród pracowników, m.in. dzięki promowaniu elektromobilności – inwestując w stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. „Zielony magazyn" ma dodatkowo pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Dobre miejsce pracy to zauważalny wzrost efektywności i zadowolenia.