Co to jest usługa logistyczna?

Logistyka to dziedzina, która stale się rozwija. Na rynku światowym nie słabnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi logistyczne oraz wykwalifikowanych specjalistów. Współpracując z profesjonalną firmą, działającą na rynku od wielu lat, masz pewność, że oferują usługi na najwyższym poziomie. Kompleksowa obsługa logistyczna - co to oznacza? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są główne aspekty działalności logistycznej.

Transport

Branża logistyczna dla większości osób niezwiązanych z branżą logistyczną jest definicją transportu i przewozu ładunków. I chociaż nie jest to jedyny aspekt, który można przypisać obsłudze logistycznej, to jest on kluczowy. Logistyka to jest w znacznej mierze organizacja transportu.

Logistyka transportu to bardzo złożone zagadnienie. Usługa ta obejmuje nie tylko opracowywanie optymalnych tras przewozu, ale również dobór odpowiednich środków transportu, biorąc pod uwagę ich wyposażenie. Dodatkowo zadaniem logistyka jest organizacja czasu i schematu pracy kierowców, zadbanie o prawidłowość dokumentacji przewozowej i wiele innych kwestii, które muszą zawsze chodzić jak zegarku i być dopracowane w najmniejszym szczególe.

Najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest gdy logistyczna dysponuje własną, różnorodną flotą pojazdów, która jest w stałej gotowości. Ważne jest też doświadczenie kierowcy na rozmaitych trasach i w obsłudze transportu różnorodnych towarów i ładunków. W takiej sytuacji można mieć pewność, że towar będzie przewieziony w najlepszych warunkach, z zachowaniem wymaganych norm bezpieczeństwa.

Magazynowanie

Kolejnym ważnym aspektem związanym z logistyką jest obsługa magazynowa. Stanowi bardzo istotny element w sprawnym ruchu towarów. Działania logistyczne przeprowadzane na obszarze magazynu nazywają się logistyką kontraktową. Obejmuje ona nie tylko składowanie, ale również szereg innych procesów związanych z przygotowaniem towarów do transportu i dalszej dystrybucji.

Kompleksowa obsługa towarów w magazynie powinna obejmować:
• ich przyjęcie i wyładunek,
• składowanie,
• etykietowanie,
• konfekcjonowanie,
• przepakowywanie,
• kompletowanie dostaw dla poszczególnych odbiorców,
• zabezpieczanie towarów do transportu,
• załadunek,
• obsługę zwrotów.

Innowacyjne magazyny logistyczne z odpowiednim wyposażeniem, mogą również oferować szereg usług dodatkowych. Dla zaawansowanej obsługi magazynowania niezbędne jest wdrożenie nowoczesnych technologii, które pozwalają na znaczną optymalizację pracy.

Dystrybucja

Kolejnym i ostatnim elementem łańcucha obsługi logistycznej jest dystrybucja. Podczas dystrybucji zastosowany system musi być wydajny, aby możliwa była sprawna obsługa wszystkich zaplanowanych dostaw. Dlatego logistyka dystrybucji wykorzystuje obecnie zaawansowane technologicznie narzędzia optymalizujące pracę. Wykorzystanie nowoczesnych programów stworzonych do zarządzania dystrybucją, które umożliwiają monitorowanie zamówień oraz stanów magazynowych oraz zarządzanie dostawami. Dystrybucja obejmuje wszystkie kroki, począwszy od kompletowania zamówienia, poprzez transport, aż do dostarczenia przesyłki.

Kompleksowa obsługa logistyczna

Wszystkie elementy obsługi logistycznej zazębiają się i współdziałają ze sobą. Dlatego ciężko nazwać usługę logistyczną - kompleksową, jeśli nie składają się na nią: transport, magazynowanie i dystrybucja. Decydując się na współpracę z firmą logistyczną, zawsze warto sprawdzić zakres jej działania i upewnić się, że oferuje kompleksowe wsparcie oraz stosuje innowacyjne technologie, które ułatwią i przyspieszą realizację nawet najtrudniejszych zamówień.